„Velké koupelny nabízejí také velké množství řešení. Nebojte se tedy popustit uzdu fantazii, a pokud máte estetické cítění, můžete se do zařízení směle pustit i sami. Těm, kteří se na to necítí, bych doporučila služby designéra,“ uvádí Jana Soukup Líkařová, manažerka strategického nákupu a marketingu Keramiky Soukup, a dodává: „Pravidla pro vybavení větších koupelen jsou zcela jiná než u těch menších. Zařízení si vyžádá i větší rozpočet. Pokud však netoužíte po designových kouscích, nemusí být finální částka takovým strašákem.“
Tip č. 1 – Velký prostor potřebuje optimálně zaplnit
Základní chybou, které se může dopustit většina nezkušených, je rozmístění nábytku po obvodu místnosti. Ano, takto by to fungovalo v koupelně menší, ale v té velké je naopak potřeba využít i vnitřní části, která je ideální třeba pro samostatně stojící vanu. Větší nezaplněný prostor působí totiž neútulně, prázdně a nezajímavě. „Než začnete s vybavováním koupelny, měli byste si vše velmi dobře promyslet a nejlépe nakreslit, případně nechat návrh graficky zpracovat v koupelnovém studiu. Rozmístění nábytku a zařizovacích předmětů by totiž mělo mít logiku. Například umyvadlo, které patří k nejfrekventovanější části koupelny, by mělo být dobře přístupné s dostatkem místa kolem něj,“ radí Jana Soukup Líkařová.
Tip č. 2 – Rozdělení prostoru na jednotlivé zóny je základ
Útulnost i vzdušnost většímu prostoru zajistíte pomocí logického rozdělení do jednotlivých zón. Rozlišit je můžete třeba jinou barvou, tvarem obkladů, vyvýšením podlahy nebo polopříčkou. Uplatníte také velké dekory a mozaiky. Tímto způsobem můžete oddělit sprchový kout, diskrétní část s toaletou nebo zónu s lehátky pro odpočinek. Prostor velké koupelny otevírá otázku, zda část z něj neoddělit pro samostatné WC. V těch malých spojením získáte více místa. U větších takové šetření většinou nebývá třeba a toaleta s relaxační zónou v jedné místnosti by nebyla nejlepším řešením.
Tip č. 3 – Při výběru zařizovacích předmětů se nemusíte omezovat
Vždy je to především o vkusu a potřebách majitele, ale do velké koupelny se nemusíte bát umístit vanu i sprchu, bidet, pisoár, více nábytku nebo třeba sofa pro odpočinek. „Místo běžných sprchových koutů spíše vyniknou prosklené niky či průchozí prosklené sprchy ve středu místnosti,“ doporučuje Jana Soukup Líkařová.
Tip č. 4 – S obklady a dlažbou si můžete pohrát
Ve větší koupelně si můžete více pohrát s barvami i designem obkladů a dlažeb, platí však pravidlo, že by vše mělo vzájemně ladit. „Velký prostor na rozdíl od malého snese i tmavší barvy, které lze použít pro optické modelování místnosti. Mezi trendové barvy již dlouhodobě
patří přírodní odstíny a zemité barvy. Ve velkých koupelnách se ale uplatní i výraznější odstíny, kterými lze oddělit jednotlivé zóny nebo vytvořit jednu dominantní stěnu,“ vysvětluje Jana Soukup Líkařová.
Tip č. 5 – Světlo dodá koupelně na útulnosti
„Ve velké koupelně by nemělo chybět jedno centrální svítidlo, které doplní několik zónových světel pro dosvícení. Silnější světlo je potřeba zejména kolem zrcadla,“ uvádí Jana Soukup Líkařová.
Přirozené denní světlo je ve většině koupelen nesplnitelným snem. Ale právě velkorysé koupelny s dobrou dispozicí tuto možnost dávají, proto byste neměli zapomenout na okna. Pro některé se hodí jen menší, jiné mohou mít dokonce celé prosklené zdi. Soukromí v těchto případech zajistí závěsy či rolety.
Tip č. 6 – Co se vejde jen do velké koupelny?
Majitelé velkých koupelen si mohou dopřát nadstandardních požitků, které jim prostor nabízí. „Koupelna je v dnešní době stále více nejen místem očisty, ale také relaxace. Umístěte do ní tedy taburet nebo rovnou pohodlné křeslo, na které se můžete po koupeli usadit a ještě chvíli vychutnávat chvíle, které máte jen sami pro sebe,“ říká Jana Soukup Líkařová. Příznivci saunování si mohou pro vzpruhu těla i duše domů pořídit vlastní saunu. A sportovní nadšenci mohou do wellness zóny v koupelně začlenit i domácí tělocvičnu s posilovacím trenažérem či rotopedem.
Tip č. 7 – Skryjte vše, co nemá být vidět
Větší koupelny nabízejí dostatek místa pro úložné prostory. Vše od úklidových prostředků, přes ručníky až po kosmetiku tak můžete snadno schovat do koupelnového nábytku. Pokud do místnosti potřebujete začlenit i nevzhledné technické zázemí, vždy je potřeba ho dobře skrýt. Vhodné jsou například zasunovací neprůhledné dveře oddělující část místnosti.