Street Art

front.post
front.public: 01. 09. 2014
time01 – obnovený
Sprejeři a street art je slovní spojení, které k sobě pasuje stejně tak, jako chleba a mouka. Pro většinu lidí je sprejer někdo, kdo akorát ničí, potažmo hyzdí fasády různých domů nebo zdí. Ono tomu není vždycky tak. Z minulosti je spousta předsudků, pamětníci si například vzpomenou i na možná pro sprejery trochu urážlivou písničku Sprayer frayer, což byl velký slovenský hit, tehdy dětské hvězdičky Michaely Paštékové.

 

Sprejeři sami o sobě prohlašují, že jsou umělci. Většina z nich ovšem opravdu nesprejuje proto, aby nějak poškodili něčí majetek, oni spíše tvoří takové obrazy, dnes se tomu říká trochu vznešené street art, což znamená pouliční umění.

 

Právě o historii street artu a o sprejerství a sprejerech jako takových si dnes budeme trochu povídat. Vysvětlení street artu se uvádí jako to, že jde o výtvarné umění na veřejných místech. Samozřejmě, street art se ještě dále dělí, existují umělci – sprejeři, kteří cíleně vytvářejí tzv. graffiti, kterými obvykle chtějí něco říct. Častěji se však lidé setkávají s těmi, kteří nepatří mezi sprejery a stávají se vandaly – právě s těmito v uvozovkách pouličními umělci, nechtějí mít praví sprejeři nic společného, protože tohle není jejich styl. Street art existuje po celém světě a vzniklo to vlastně ve Spojených státech Amerických, kde je to vidět snad na každém rohu.

 

Mekkou street artu je New York, to musí být pochopitelně každému jasné. Sprejovat se sem sjíždí v podstatě streetarteři z celé zeměkoule. Začalo to na tomto místě už v roce 1980. Trochu jiná situace než v New Yorku je v Pensylvánii a ve městech Philadelphie a Pittsburgh. Zde se dávají peníze na street art, což znamená, že sprejeři pod hlavičkou města vždycky vyzdobí městské hradby. Pochopitelně je logické, že to nesmí být například vulgární obrázky, potažmo nápisy, ale ani rasistická hesla a slogany hanobící lidskou rasu. Ani Atlanta nezaostává pozadu.

 

Zde se vytvořila před třemi lety speciální graffiti skupina, která má svoje působiště okolo železničního koridoru. Avšak právě zde mají velké problémy s vandaly, kteří ničí pověst v uvozovkách správných sprejerů. V Sarasotě mají pro změnu něco jako festival street artu, který tam probíhá od roku 2007. Los Angeles patří mezi klíčová místa pro street art, mimochodem – sídlí tu továrna na sny – Hollywood. Pokud se podíváme na street art a sprejery v naší zemi, tak u nás jsou tito lidé stále vnímáni jako vandalové. Ovšem na druhé straně v některých málo městech se též nechávají najímat na vyzdobení určitých míst.

Foto © Depositphotos.com/Kuzmafoto