Sellier&Bellot, prověřeno časem

front.post
front.public: 04. 08. 2013
time01
Když se ve 20. letech 19. století začalo u střelných zbraní zavádět perkusní zapalování, bylo nutno se začít zabývat výrobou perkusních zápalek. Byla to lukrativní výroba a věnovali se jí zbrojaři v Prusku, Anglii, Francii i USA. Francouz Louis Sellier brzy poznal, že v tehdejším Rakousku-Uhersku tato výroba chybí a v roce 1825 založil továrnu v Praze.

Od císaře Františka Josefa I. získal povolení vyrábět v ní nárazové zápalky pro pěchotní střelné zbraně. Brzy přijal nového společníka Jeana Marie Nicolause Bellota. Oba schopní společníci s obchodním talentem rozběhli rychle výrobu i obchod a jejich výrobky se staly pojmem nejen v Evropě, ale i za mořem. Její perkusní zápalky měly vysokou kvalitu, byly spolehlivé, měly pěkný vzhled a nebyly drahé. Postupně se výroba rozšířila natolik, že společníci založili filiálky v Prusku a Lotyšku. V roce 2005 oslavila firma Sellier & Bellot již 180 let svého trvání.
V roce 1870 zahájili výrobu nábojů s okrajovou zápalkou a začali prodávat i náboje se středovými zápalkami. V těchto letech vzrostla jejich výroba na 10 milionů nábojů. Pokrývali již i ruský a skandinávský trh.

Od roku 1895 rozšířili výrobu o lovecké náboje a výrobu střeliva pro odpalovací práce. V době 1. světové války výroba loveckých a jiných nábojů stagnovala a veškerý zájem firmy se soustředil na zásobování fronty. Byl vyvinut náboj značky Steyr 9 mm, který se brzy začal vyrábět sériově.

Po válce se firma Sellier&Bellot stala prakticky jedinou firmou svého druhu na českém trhu, zásobovala českou armádu i policii a výrobu rozšířila i na náboje do sportovních zbraní. Vývoz byl rozšířen i do Asie a Jižní Ameriky.
Díky tehdejšímu výkonnému řediteli Blechovi, který firmu obohatil o vynález azidu stříbrného se firma stala jediným výrobcem průmyslových roznětek.

Po roce 1945, samozřejmě, firma s tak strategickým výrobním programem neunikla znárodnění. Československá vláda zřídila monopol na výrobu vojenského a komerčního střeliva, které šlo ze 70 % na export. Později byla výroba rozšířena na další strojírenské obory, například výrobu valivých ložisek a balících strojů. Tehdy pařila po určitou dobu pod Zbrojovku
Brno a později ji převzaly Blanické strojírny. I tehdy si ale její výrobky zachovaly svoji původní značku Sellier & Bellot, která byla světoznámá. Po roce 1989 došlo k transformaci na akciovku Sellier & Bellot a.s. Od roku 1936 je hlavní sídlo firmy ve Vlašimi.

 

Za dobu své existence prošla firma dlouhým vývojem a dodnes patří ke špičkám strojírenství v České republice. Dnes nejsou, pochopitelně, perkusní zápalky jejím stěžejním programem,. Zabývá se hlavně výzkumem, vývojem a výrobou a prodejem střeliva, pyrotechniky a speciální zbrojařské i jiné techniky a jemné mechaniky. Vyrábí také nářadí a speciální měřidla.

Na zbrojařském trhu si vydobyla své stálé místo. Její výrobky používají a vysoce cení jak armáda, tak i myslivci, sportovní střelci a všichni milovníci a znalci zbraní. Jsou totiž zárukou nejvyšší kvality, spolehlivé, přesné a bezpečné. To mohou potvrdit i účastníci sportovních střeleckých soutěží, kteří dosáhli úspěchů i díky munici firmy Sellier & Bellot. Ke 180. výročí firmy vydalo nakladatelství Naše vojsko publikaci „ Dějiny firmy Sellier & Bellot“.