Spánek považujeme za samozřejmost, tedy až do chvíle, kdy nám začne chybět. Je jednou z nejzákladnějších potřeb lidského těla, a i přesto ho spousta z nás dlouhodobě zanedbává. Spíme málo, nepravidelně, a i při osmi hodinách spánku se často budíme unavení. Pokud se v tom poznáváte, měli byste začít věnovat pozornost několika jednoduchým tipům, jak zlepšit svou spánkovou hygienu. Naštěstí nám v dnešní době mohou s tímto problémem pomoci i technologie – ideálním nástrojem na cestě za kvalitnějším spánkem mohou být chytré hodinky, které přesně sledují, co se během noci s naším tělem děje.
Spánek neslouží jen k odpočinku. Během něj se v těle odehrává celá řada regeneračních procesů. Mozek se čistí od nahromaděných toxinů z celého dne, které by jinak mohly ohrozit nervový systém. Kvalitní spánek obnovuje fyzickou i psychickou sílu, posiluje paměť, obranyschopnost i hormonální procesy a metabolismus. Působí také jako prevence proti civilizačním onemocněním – snižuje riziko vysokého krevního tlaku, deprese i obezity. Proč tedy i přesto, že je spánek pro naše zdraví elementární, k němu neumí většina lidí správně přistupovat?
Češi spí špatně a mnohdy to ani neřeší
Podle výzkumu agentury STEM/MARK z počátku loňského roku problémy se spánkem trápily či trápí zhruba 70 % Čechů. Téměř polovina z nic však své potíže nijak neřešila. Pomoc psychologa, lékaře nebo léků na předpis vyhledala nebo vyhledává až pětina lidí. Přitom často stačí změnit pár návyků a kvalita spánku se může výrazně zlepšit. Z průzkumu totiž vyplynulo, že ti, kteří se své spánkové potíže rozhodli řešit, změnili právě své návyky– upravili si prostředí pro spaní, zvýšili fyzickou aktivitu během dne, změnili jídelníček, a i omezili čas strávený
u obrazovek.
Za nekvalitní spánek si často můžeme sami
Mezi nejčastější narušitele kvalitního spánku patří stres, nadměrné koukání do obrazovek telefonů nebo počítačů před spaním, nedostatek pohybu nebo příliš mnoho informací, které náš mozek zahlcují. Žijeme v době, kdy se obklopujeme zářícími displeji, které představují, především večer, velký problém – modré světlo z obrazovek totiž blokuje vylučování melatoninu, který při svém uvolňování v mezimozku dává tělu signál, že je noc a čas jít spát.
Dalším častým nešvarem je práce po večerech. Mnoho z nás totiž funguje v režimu „teď doháním práci, dospím to později“, na což si naše tělo dokáže velmi rychle zvyknout. Tento dlouhodobý spánkový deficit však může vést ke zdravotním problémům. Odborníci proto radí, že by si dospělý člověk měl každý den dopřát alespoň 7–8 hodin kvalitního spánku.
Jak moderní technologie pomáhá porozumět tělu
Moderní technologie dnes nabízí možnosti, jak spánek nejen měřit, ale i lépe chápat. Chytré hodinky, jako je novinkaHuawei Watch 5, během noci monitorují celou řadu zdravotních ukazatelů. Díky tomu umí vyhodnotit, jak dobře spíme a jak kvalitně se naše tělo regeneruje.
Po probuzení tak získáme přehled o naší tepové frekvenci, dechu, hladině kyslíku v krvi
i průměrné HRV (variabilitě srdeční frekvence). Hodinky navíc bez problému snímají také nepravidelnost dýchání ve spánku – to může napomoci k včasnému odhalení abnormalit našeho spánku. Kromě toho sledují i míru stresu a další faktory, které se na kvalitě spánku významně podílejí.
Tři kroky ke kvalitnějšímu spánku
Spánek není jen o počtu hodin. Tělo potřebuje správné podmínky, aby se mohlo skutečně regenerovat. A právě v tom děláme největší chyby – zbytečně a často nevědomky. Co tedy změnit jako první?
- Ztlumte světlo – i to z obrazovky
Aby tělo mohlo produkovat melatonin, hormon spánku, potřebuje tmu. Zatáhněte proto závěsy nebo si pořiďte masku na oči, abyste předešli rušivému vlivu světla z ulice. Pokuste se před spaním omezit i zářící displeje a radši místo nich sáhněte po knížce. A nemusíte mít obavy, díky hodinkám Huawei Watch 5 zůstanete na příjmu i když mobil odložíte ve vedlejší místnosti. Pomocí jednoduchých gest na hodinkách můžete přijímat i odmítat hovory, aniž byste se museli zvednout z postele.
- Uklidněte mysl
Mozek zahlcený informacemi usíná hůř. To bez pochyby každý zná na vlastní kůži. Pokuste se tedy večer opravdu vypnout a usínat s čistou hlavou. K tomu vám pomohou dechová cvičení na zklidnění mysli i těla nebo vedené meditace – pokud nevíte jak na to, spoustu jich objevíte v aplikaci Huawei Zdraví+. Zde je také k dispozici celá řada relaxační hudby či zvuků, které vám skvěle poslouží k rychlejšímu usínání.
- Hýbejte se
Už víme, že dostatečná fyzická aktivita přes den, je pro zdravou a přirozenou únavu a následný spánek klíčová. S novými Huawei Watch 5 máte k dispozici více než 100 pohybových režimů, takže ať už fandíte jízdě na kole či běhu, Huawei má pro vás ty pravé funkce. Důležité je však nenechávat cvičení na čas těšně před spaním – to by totiž mohlo mít opačný efekt a tělo by se mohlo ještě více probudit.
Zlepšení spánku nevyžaduje radikální změnu životního stylu – nicméně kvalitní spánek nám život změnit může, a to k lepšímu. V současné moderní době by byla škoda nevyužívat technologie, které nám usnadní život. Pokud tedy hledáte nástroj, který vám pomůže odhalit a pochopit, co se s vaším tělem během noci děje, sáhněte po chytré technologii. Novinku Huawei Watch 5 pořídíte na oficiálním e-shopu Huawei od 10 999 Kč a k dostání je i u prodejců Alza a Datart.