Pán s prstenem

front.post
front.public: 02. 11. 2014
time00-kopie
Prsteny a jejich historie je už velmi stará. Kdo si myslí, že prsteny odjakživa nosily jen ženy, tak by se velmi mýlil. Za řekněme, první, kdo je začal nosit, z hlediska zemí či národů, jak kdo tomu chce říkat, se dá považovat starověký Egypt, což není nic tak divného. Tehdy byl zvyk nosit je pouze na pravé ruce, aby nepřekáželi jiným činnostem.

V devátém století přišla mírná změna díky papeži Mikulášovi prvnímu, který zavedl, aby se prsteny nosili při svatbách. Ovšem tehdy je nosily pořád jen ženy. Muži s tím začali až na začátku dvacátého století. A nyní jsme u merita věci, a to jsou pánské prsteny, což je dnešní téma.

 

Vůbec první muži, kteří je začali nosit, byli panovníci všeho druhu. V pozdějších dobách je nosili jako důkaz začlenění do nějakých organizací, jako příklad se dá uvést nejtvrdší mafie světa - čínské Triády. Dnes by se praprababičky a asi i babičky divili, že muži nosí u nás prsteny, dříve se to bralo, ne zrovna dobře, s výjimkou tedy těch manželských. Ale nyní už k samotným pánským prstenům. V současné době, pokud tedy nemluvíte o snubních, jsou vidět především na mužích z umělecké sféry. Nejčastěji jsou to američtí rapeři - Eminem, Jay-Z, případně na druhé straně tzv. popíkáří - Justin Bieber. Jako všechno ostatní, tak i vzhled prstenů se řídí pánskou módou. Něco jiného jsou pánské prsteny, které se dědí v rodině z pokolení na pokolení, to nepodléhá ničemu.

 

Tak tedy z hlediska módy, mohou muži nosit na obou rukou maximálně tři prsteny - dva na jedné a jeden na druhé. Takový jeden dodatek, ke společenskému obleku se to zrovna nehodí. Pochopitelně, když má muž na sobě, tedy na svých rukou prsteny, tak to zákonitě přitahuje pohledy ostatních. Je tedy vhodné, mít zastřižené nehty, a pokud možno, je mít i čisté. Pokud bychom se měli podívat na společenské rozdělení, tak pánské prsteny nosí jinak mladí kluci a jinak dospělí muži. Záleží také, z jaké společenské úrovně pocházejí. Mladý chlapec, klasické nižší, potažmo střední třídy se spokojí i s bižuterii, naopak nejvyšší společenská vrstva, se zlatem, diamanty a tak podobně.

 

Materiály, ze kterých se vyrábějí, tak těch je dosti. Důležitá věc, předtím, než si koupíte prsten. Měli byste zjistit, jestli nejste alergičtí na materiál, ze kterého se vyrábějí. Někteří lidé jsou tzv. reaktivní, což znamená, že mají alergickou reakci na veškeré šperky, z čehokoliv. Pánské prsteny jsou u nás cenově nejdostupnější zhruba z chirurgické oceli. Většinou jsou jednobarevné, někdy fosforeskující. Častokrát je na nich vyobrazena lebka s červeným oči.

Foto © Depositphotos.com/londondeposit