Britské panenské ostrovy

front.post
front.public: 30. 07. 2020
time04

Britské panenské ostrovy, jak už název sám napovídá, patří pod vládu Spojeného království čili Velké Británie. Jedná se o tzv. zámořské území a má padesát ostrovů souostroví Panenské ostrovy. Jejich historie spadá do hluboké minulosti. Objeveny byly už okolo roku sto před naším letopočtem, takže jsou velmi prastaré.  


 


Objevili je indiáni, a to konkrétně kmen Arawaků. Ti zde byli až do patnáctého století, dokud je násilně nevytlačili Caribové, což byl agresivní indiánský kmen. Pocházeli z Malých Antil, a pokud vám to něco říká, tak vězte, že je po nich pojmenováno Karibské moře. To všechno se dělo bez toho, aby o tom věděl někdo další.  


 



 


Pro Evropu byly Britské panenské ostrovy objeveny legendárním mořeplavcem Kryštofem Kolumbem v roce 1493. Navíc to byla teprve druhá Kolumbova výprava, kterou absolvoval. Tehdy je Kryštof Kolumbus pojmenoval po svaté Uršule. V šestnáctém století tu začali Španělé těžit měď. Následně propukli mezi státy bitvy o moc na tomto území. Kromě Velké Británie do toho bylo zamícháno například i Holandsko nebo Francie a další. Domorodci, tedy lépe řečeno indiáni a jejich populace zde přítomná, byla totálně zlikvidována. Stálé osídlení tu založilo Holandsko v roce 1648. O dvacet čtyři let později už si to tu zabrali pro sebe Angličané.  


 


Ve stejném roce ovšem získali Dánové vládu nad ostrovy ze sousedství. Ostrovy, tedy Britské panenské, byly považovány díky své poloze za velmi výhodné. Angličané sem například přivezli cukrovou třtinu a začali ji pěstovat. Díky tomu se staly ekonomicky strategické. Cukrová třtina byla pěstována na plantážích, kam se přiváželi na práci otroci z Afriky. Už tehdy byl v lidech rasismus a ten přetrvává v podstatě dodnes, obvyklý důvod bývá barva pleti, potažmo nesnášenlivost. Anglie odjakživa tak trochu soupeří s Amerikou. Právě za tři roky tomu bude už sto let, co si Američané koupili od Dánska sousední ostrovy, které patřili právě Dánům a pojmenovali je Americké panenské ostrovy. To si Angličané nenechali líbit a těm svým dali dnešní název.  


 


V současné době Britské panenské ostrovy profitují převážně z turismu a ekonomiky s tím spojené. Právě turismus dělá skoro polovinu důchodu zde žijícím seniorům. Dnes patří mezi nejbohatší oblasti Karibiku. Britské panenské ostrovy disponují padesáti malými karibskými ostrovy, přičemž osídleno je jich zhruba patnáct. Ze severu Britských panenských ostrovů se tyčí Atlantský oceán a z jihu právě Karibské moře. Hlavním městem je Road Town, jazykem je angličtina a platí se tady americkým dolarem, což je celkem zajímavé, když jde o britské území. Časové pásmo je minus čtyři.  


Foto © Depositphotos.com/anegada